Informacija apie perkėlimo būdus rasite čia.
Informacija apie griuvimų prevenciją rasite čia.
Informacija apie pragulas ir jų prevenciją rasite čia.
Jei kyla sunkumų naudojantis informacija apie vežimėlio pritaikymą, pragulas ir jų prevenciją, naudojimosi instrukciją rasite čia.
Šiame puslapyje naudojama Kanados Dalhousie universiteto sukurtos ,,Wheelchairs skills program‘‘ (Vežimėlio valdymo įgūdžių programos) vaizdinė medžiaga. Ši medžiaga yra rekomendacinio pobūdžio, jei kyla sunkumų naudojantis vežimėliu, pasikonsultuokite su reabilitacijos specialistais.
VEŽIMĖLIO SUDĖJIMAS
Norint pervežti ar laikyti, taupant namuose vietą, vežimėlį reikia sudėti. Tai galima padaryti dviem būdais:
Kryžminis rėmas sudedamas taip, kad abu vežimėlio šonai susiglaudžia. Toks sudėjimo būdas patogus, jei reikia vežimėlį stumti pro siaurus tarpdurius ar norint jį transportuoti. Tokio sudėjimo minusas - vežimėlio mechanizmas gali susilpnėti, vežimėlis gali pasidaryti mažiau stabilus ir sunkiau stumiamas.
Tvirto rėmo vežimėlių nugaros atrama prilenkiama prie sėdynės, o ratai nuimami. Dėl mažiau judinamų rėmo dalių, toks vežimėlis yra tvirtesnis.
Vežimėlio įsidėjimas į automobilį
Jei turite stiprią viršutinę kūno dalį ir vidutinio dydžio automobilį, tvirto rėmo vežimėlį galite pasidėti ant priekinės ar galinės automobilio sėdynės. Jei to padaryti patys negalite, tokiu atveju reikia prašyti asistento pagalbos, kad sudėtų vežimėlį į bagažinę.
VEŽIMĖLIO MOBILUMAS
Varymas
Vežimėlių naudotojai vežimėlius varo skirtingais būdais. Dauguma vežimėlių naudotojų vežimėlius varo rankomis, kai kurie – kojomis, arba viena ranka ar viena koja, o kai kurie negali vežimėlių valdyti patys, tad jiems yra reikalinga kito asmens pagalba. Varyti vežimėlį jo naudotojui yra daug paprasčiau ir lengviau jei jis patogiai gali pasiekti varymo lankus. Vežimėlio ratai turi būti tokioje vietoje, kad vežimėlio naudotojui laikant varymo lankus viršuje jo rankos būtų sulenktos 90 laipsnių kampu ties alkūnėmis. Stumti reikia nuo laikrodžio 10-11 val. pozicijos iki 14 val. pozicijos vienu ilgu, lengvu veiksmu.
Pirmyn
Važiavimas/riedėjimas pirmyn yra naudojamas daugumoje veiksmų. Kiekvienas ciklas susideda iš dviejų fazių: varymas ir riedėjimas laisva eiga, taip pat reikia vežimėlio naudotojui mokėti sustoti.
Atgal
Judėjimas vežimėliu atbuline eiga yra dažnai reikalingas, tačiau trumpoms distancijoms, išskyrus paviršiais su stipriu pasipriešinimu. Judėjimo technika iš esmės yra atvirkštinė judėjimo pirmyn technikai.
SUKIMASIS
Apsisukimas vietoje
Apsisukimas mažoje erdvėje yra dažnas iššūkis vežimėlio naudotojams. Kaip lengvai tai pavyks padaryti, priklauso nuo naudojamo vežimėlio tipo ir jo matmenų. Apsisukimas priklauso nuo vežimėlio ilgio ir pločio, atstumo tarp ratų ir kaip lengvai sukasi ratukai. Suimkite vieną stūmimo lanką priekyje, o kitą gale. Laikomą stūmimo lanką priekyje traukite atgal, o laikomą gale – stumkite į priekį tuo pačiu metu.
Posūkiai
Nors pasisukimai gali būti reikalaujantys daugiau pastangų, tačiau jie būtini norint išvengti kelyje esančių kliūčių ar norint pakeisti važiavimo kryptį. Norint pasisukti, vežimėlio naudotojas turi pristabdyti posūkio vidinėje pusėje esantį ratą ir/arba smarkiau pasukti posūkio išorinėje pusėje esantį ratą. Posūkio vidinėje pusėje esančio rato pristabdymas leidžia posūkį atlikti mažesnėje erdvėje, tačiau sulėtina važiavimo greitį. Smarkiau pasukant išorinį ratą vežimėlio greitis padidėja. Kurį metodą pasirinkti naudoti pasisukant, priklauso nuo erdvės, kurioje reikia pasisukti, ir norimo išlaikyti vežimėlio greičio.
Judėjimas šonu
Vežimėlio pastatymas šonu, mažoje erdvėje, dažnai yra būtinas norint priartėti arčiau prie objektų (pvz. lovos ar stalo). Norint atlikti šį manevrą, vežimėlio naudotojas turi žinoti vežimėlio plačiausius ir ilgiausius taškus. Jei erdvė, kurioje reikia manevruoti, yra maža, vežimėlio naudotojui norint pastatyti vežimėlį tinkamoje pozicijoje, gali tekti keletą kartų judėti pirmyn ir atgal, kiekvienu kartu vis labiau priartėjant prie objekto.
JUDĖJIMAS ŠLAITU
Kylančiu šlaitu
Pasilenkite į priekį – tai padės vežimėliui nepersiversti. Praktikuojantis įsitikinkite, jog padėjėjas dėl jūsų saugumo būtų jums už nugaros. Norint sustoti, pasukite vežimėlį šonu.
Besileidžiančiu šlaitu
Atsiloškite atgal. Leiskite stūmimo lankams lėtai suktis jūsų rankose. Patyrę vežimėlių naudotojai, kurie moka balansuoti vežimėliu tik ant galinių ratų, gali leistis tik jais. Toks būdas yra labai efektyvus.
Važiavimas galiniais ratais
Toks važiavimo būdas yra naudingas vežimėlio naudotojui. Vežimėlio naudotojas gali pakelti priekinius ratukus ant mažų bortų, per akmenis ar kitas mažas kliūtis. Stumkite vežimėlį atgal, kol rankos atsidurs laikrodžio 10 val. pozicijoje. Tada staigiai pastumkite į priekį. Priekiniai ratukai turėtų pakilti. Praktikuojantis galima išmokti pakelti priekinius ratukus tuo pat metu kada reikia apvažiuoti mažas kliūtis. Pradedant praktikuotis būtinai turėkite šalia padėjėją.
Užvažiavimas ant kelkraščio
Galima pakilti ant kelkraščio priekiu ar nugara – savarankiškai ar su pagalba. Stovint priešais kelkraštį pakelkite priekinius vežimėlio ratukus. Galiniais ratais truputį pavažiuokite į priekį ir nuleiskite priekinius ratukus. Galinius ratus stumkite į priekį ir viršų. Jei jums reikalinga pagalba, padėjėjas gali padėti užvažiuoti nugara užveždamas vežimėlį ant kelkraščio. Vežimėlio naudotojas gali padėti stumdamas varymo lankus atgal. Antras padėjėjas gali padėti keldamas vežimėlį iš priekio, tačiau ne už kojų atramų.
Nuvažiavimas nuo kelkraščio
Galima nusileisti nuo kelkraščio priekiu ar nugara. Nusileisti vežimėlio naudotojas gali savarankiškai arba su padėjėjo pagalba. Padėjėjas padeda galiniams vežimėlio ratams nusileisti lėčiau, laiptas po laipto. Vežimėlio naudotojas gali padėti padėjėjui kontroliuodamas varymo lankus.
Judėjimo neįgaliojo vežimėlyje būdai laiptais ar eskalatoriumi